Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, со наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонијапат.

Забрани за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово-Дебар, Гостивар–Кичево преку планинскиот премин Стража, Дебар-Струга. Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Струга-Г.П Ќафасан се укинува во 11:00 часот.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

OhridNews