You searched for 1 - Page 4 of 11055 - OhridNews
Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

13.10.19 12:52

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија Налетите на ветрот достигнаа 180 километри на час и донесоа обилни дождови и силн...

Ф1: Ботас пред Фетел и Хамилтон на подиумот во Јапонија

13.10.19 09:05

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас запиша нови 25 бодови на табелата во Формула 1 шампионатот, откако триумфираше на трката „Сузука“ за големата награда на Јапонија Финецот низ ...

Голем пожар беснее во Калифорнија, евакуирани 100 000 луѓе

11.10.19 22:27

Најмалку 100 000 луѓе се евакуирани, а речиси половина милион останаа без електрична енергија поради големите пожари што беснеат во американската сојузна држава Калифорнија, пре...

ФФМ: Награда од 100 000 евра за репрезентативците на Македонија

11.10.19 11:33

Фудбалската репрезентација на Македонија, повторно ја израдува нацијата победувајќи ја Словенија со 2-1 на Националната арена „Тодор Проевски“ во квалификациите за Европското пр...

Георгиески:11 Октомври е темелник на вековните определби на македонскиот народ за самостојна држава

11.10.19 11:00

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати честитка по повод 11 Октомври, денот на востанието на македонскиот народ – 11 Октомври е темелник на вековните определби на...

Фронт 21/42: Каква игра власта игра со Охридскиот регион?

11.10.19 07:00

Игри и манипулации се случуваат околу донесувањето на новиот Закон за управување со Охридскиот регион кои можат да имаат далекусежни штетни последици, а активностите кои ги през...

Почна одбележувањето на празникот 11 октомври

10.10.19 14:30

Со свечена седница, денес, започна чествувањето на 11 Октомври – Денот на Народното востание На свеченоста се обратија градоначалникот Константин Георгиески и претседателот на о...

Платите во образование и науката ќе пораснат за уште 10%

09.10.19 10:32

На редовнта 158 седница, Владата ја разгледа и усвои информацијата за покачување на платите во основното, средното, високото образование и во науката за 10% почнувајќи од исплат...

Без АВ Охрид и со 10 екипи стартува Првата лига

09.10.19 08:15

Новата сезона во Првата македонска кошаркарска лига ќе стартува викендов кој доаѓа со 10 екипи Ждрепката за првата рунда и понатамошниот дел од сезоната ќе биде извршена денеска...

Владата нуди зголемување на платите во образованието за 10%, СОНК ќе размисли за предлогот

07.10.19 17:59

Преговорите во Владата меѓу министерот за образование Арбер Адеми и СОНК, кои инсистираат на поголема плата, завршија Владата понуди зголемување на платите за 10% од месец април...