Селекциите на Бразил и Аргентина забележаа нови победи во квалификациите за Светското првенство во Катар, совладувајќи ги Уругвај односно Перу со идентичен резултат 0-2.

Триумфот на „кариоките“ го режираа Артур и Ричарлисон, кои мрежата на ривалот ја погодија во втората половина од првиот дел. За аргентинците во дуелот со Перу погодија Гонзалес и Мартинез.

Комплетно во 4-та рунда потфрли Колумбија, која на гостувањето во Еквадор претрпе убедлив пораз од 6-1. Еквадор високиот триумф го најави со четирите голови во првиот дел.

  • Резултати:

Еквадор – Колумбија 6-1

Венецуела – Чиле 2-1

Парагвај – Боливија 2-2

Уругвај – Бразил 0-2

Перу – Аргентина 0-2

Табела: Бразил 12, Аргентина 10, Еквадор 9, Парагвај 6, Уругвај 6, Чиле 4, Колумбија 4, Венецуела 3, Перу 1, Боливија 1

OhridNews