Светски познатиот режисер Милош Форман, кој ја напушти родната Чехословачка поради уметнилката слобода која му ја понудија САД, почина во 87-та година од животот, јавува „Hollywood Reporter“.

Авторот на филмовите наградено со Оскар „Лет над кукавичкото гнездо“ со легендарниот Џек Николсон и „Амадеус“, почина вчера по кратко боледување.

Форман ги режираше и познатите филмови „Коса“, „Народот против Лари Флинт“ и „Човек на меселината“.

OhridNews