Со натпреварите од групите Е, Ф, Г и Х вечер ќе стартува фудбалската Лига на шампиони. Актуелниот европски првак, Манчестер сити е главен фаворит за освојување на трофејот и оваа сезона, а за негови најсериозни ривали за највисок пласман се сметаат Реал Мадрид и Баерн Минхен.

Од 18:45 часот вечер играат:
Милан – Њукасл и
Јанг Бојс – Лајпциг.

Шест натпревари ќе почнат во 21 часот:
Барселона – Антверп
Феенорд – Селтик
Лацио – Атлетико Мадрид
Манчестер сити – Црвена ѕвезда
ПСЖ – Борусија Дортмунд и
Шахтјор – Порто.

Другите осум средби од 1. коло ќе се играат утре.

OhridNews