Автомобил со голема брзина ја пробил безбедносната ограда пред Капитолот на САД, при што биле повредени двајца полицајци, од кои подоцна еден им подлегнал на повредите.

Според Јогананда Питман, вршител на должноста шеф на полицијата на Капитол, еден од полицајците бил прободен со нож, откако осомничениот излегол од колата и се нафлил врз нив со ладното оружје. Тој веднаш бил застрелан од полицајците.

На 6 јануари годинава толпа од гневни поддржувачи на тогаш се уште актуелниот претседател Доналд Трамп насилно упадна во Конгресот, при што загинаа неколку лица, меѓу кои и еден полицаец.

OhridNews