Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, поевтинуваат горивата за половина денар.

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 57 денари, Еуросупер БС-98 ќе се продава за 59 денари и Еуродизел (Д-Е V) за 49 денари за литар.

Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува на исто ниво – 37,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,167 денари на 23,260 денари за килограм.

OhridNews