На патниот правец А-2 Кичево – Охрид (помеѓу планински премин Пресека и село Врбјани) поради изведување градежни работи на патот (минирање) денес, петок, во периодот помеѓу 12:00 и 15:00 часот сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути, информираат од АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози, додека на повисоките планински и осојничави места коловозите се влажни.

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради појава на магла има кај Сарамзалино, Неготино и на патниот правец Катланово-Велес.

OhridNews