Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар, а дизелот и екстра лесното за денар, од ноќеска на полноќ, со одлуката што ја донесе денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 90,5 денари, а останува иста цената на ЕУРОСУПЕР БС – 98 и ќе изнесува 92,5 денари. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) со поскапувањето ќе чини 87 денари, додека новата цена на Екстра лесното 1 (ЕЛ-1) ќе изнесува 86 денари.

Се зголемува и цената на Мазутот М-1 НС за 0,964 денари и килограм ќе чини 48,268 денари.

OhridNews