Најинтензивни судири во руско-украинската војна, која трае околу 15 месеци, се водат во регионот на Доњецк.

По опсежните контранапади на украинската армија против руската армија во регионите Харков и Керсон минатата година, судирите се интензивираа во областа Доњецк.

Судирите продолжуваат во Херсон, Луганск, Запорожје, Херсон и Харков и други региони на Украина, но најинтензивни се во различни делови на Доњецк.

OhridNews

фото. Архива