Само еден бод, без постигнат погодок поминаа гостите на денешните натпревари од Првата Македонска фудбалска Лига.

Фудбалерите на Напредок ја прекинаа негативната низа победувајќи го Работнички со чисти 2-0. Избраниците охриѓанецот Драган Бочески по еднаш во двете полувремиња ја погодоија противничката мрежа. Левков во 12 минута. и Цветаноски во 52 минута. Единствено Металруг си замина од градскиот стадион со победа, додека Ренова, Вардар, Пелистер и Работнички го положија оружјето.

Најубедливата победа попладнево ја оствари Тетекс кој со високи 3-0 го победи Пелистер. Ристов, Захариевски и Исени погодија за “штофарите“ кои по оваа рунда се искачија на второто место на табелата.

Х.Турново со 2-0 го победи актуелниот првак Ренова благодарение на головите Митрев во Бајлозов во 19, односно 73 минута.

Единствениот натпревар без голови беше соседското дерби меѓу Скопје – Металург. По некомплетното 13 коло лидер на табелата е Метарлург само благодарение на подобрата гол разлика.