Реал Мадрид го продолжи договорот со крилниот напаѓач Винисиус Јуниор. Новиот договор на 22-годишниот офанзивен играч за врска е пресметан до 2027 година.

Според „Ас“, страните се договориле и го потпишале договорот минатото лето. Клубот требаше само да одлучи кога точно да го објави договорот. Се разговараше за опции или да се објави само нов договор за Винисиус или три нови договори одеднаш – со Винисиус, Родриго и Милитао.

Сепак, „кралевите“ на своите официјални канали не објавија продолжување на договорот со Винисиус.

Реал Мадрид го купи играчот од средниот ред во 2018 година за 45 милиони евра. Неговиот претходен договор истекуваше во 2024 година. Пред да потпише нов договор со Мадрид, Бразилецот беше еден од најслабо платените играчи на тимот.

OhridNews