Легендите на Барселона и Реал Мадрид, во Тел Авив го одиграа „Ел Класико“ на легендите. Натпреварот, во кој најекспониран беше Роналдињо, му припадна на Реал со 3-2.

За Реал играа Жорди Кодина, Роберто Карлос, Алберто Ривера, Луис Миља, Антонио Нуњес, Алфонсо Перез, Јосе Амависка, Иван Кампо, Луис Фиго, Фернандо Саинц и Рубен де ла Ред. Како резерви на теренот влегоа Хесус Велеско и Педро Мунитис. Тренер беше Маноло Кастро.

За Барселона настапија Маријано Хесус Ангуј, Мигел Солер, Федерик Деху, Торотлеро, Андони Гоикоечеа, Оскар Апон, Гаиска Мендиета, Хавоер Савиола, Деко, Ривалдо, Роналдињо. Во вториот дел играа Роналд Де Бур, Жофре Матеу, Гиљермо Амор, Франческо Коко, Франциско Гузман, Хуан Карлос, Самуел Окуново. Тренер беше Алберт Ферер.

Често пати поради разно разни поводи ветераните од големите светски клубови се среќаваат и секогаш мечевите будат интерес кај публиката.

OhridNews