Тренерот Џон Гедерт кој беше обвинет од 20 гимнастичарки за силување почина денеска, пренесуваат американските медиуми.

Телото без знаци на живот било пронајдено покрај патот, а првите наоди на полицијата се дека Гедерт извршил самоубиство.

63-годишниот Гедерт во период од 2008 до 2018 вербално и сексуално злоставувал гимнастичарки во својот клуб и американската селекција. Гедерт беше дел од американската селекција која освои златен медал на Олимписките игри во Лондон 2012 година.

Гедерт пред судот за силување и злоставување на својата позиција требаше да се појави следниот четврток.

OhridNews