Бизарна трка во Лондон, водечката застана без причина (видео)

22.07.18 13:23

Необична ситуација се случи на трката на 3000 метри за жени, на митингот во Лондон...

Клоп си ги погази зборовите кажани пред две години

22.07.18 13:11

Германскиот стручњак на клупата од Ливерпул, Јирген Клоп пред две години го крена ...

Златко Далиќ заминува од Хрватска

22.07.18 08:37

Недела дена после завршувањето на Мундијалот во Русија и сумирањето на впечатоците...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“

22.07.18 08:16

Во полн интензитет се играат натпреварите на јубилејниот 15-ти турнир во мал фудба...


Фото: Баскет турнирот на градскиот плоштад, атракција за охриѓани и туристите

21.07.18 22:58

На градскиот плоштад, охриѓани и илјадниците туристи имаа можност да уживаат во мајсториите на најдобрите баскет играчи од Македонија и регинов Турнирот, кој се одржува во рамки...

Сребро за охридскиот боксерски клуб на турнир во Тетово

21.07.18 16:41

Бoксерскиoт клуб Алексo Oгненoвски сo еден свoј претстaвник учествуваше нa меѓунaрoднaтa бoксерскa ревијa „Нoќ нa шaмпиoните” пoд oтвoренo небo нa препoлниoт плoштaд вo Те...

Конте ќе го тужи Челси

21.07.18 13:07

Поранешниот тренер на Челси, Антонио Конте, ќе поднесе тужба против лондонскиот клуб поради едностраната одлука при раскинувањето на договорот со него Италијанскиот стручњак беш...

„Милионерите“ подобри од Манчестер Сити (видео)

21.07.18 08:38

Германскиот бундеслигаш Борусија Дортмунд го совлада англискиот првак Манчестер Сити со минимални 1-0 на почетокот на еден од најквалитетни турнири „Куп на шампиони“, кој се игр...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“

21.07.18 08:24

Втората рунда од групната фаза започна на јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ Најубедлива победа во синоќешните натпревари извојува АСП Пак, кој со 8-0 го сов...

Никола Калиниќ го одби сребрениот медал од Мундијалот

20.07.18 20:48

Никола Калиниќ реши да не го прифати сребрениот медал кој го освои Хрватска на СП во Русија, откако претходно фудбалерите и стручниот тим на „коцкестите“ решија да му го дадат м...

ФФМ именува нови селектори на У19 и У21 селекциите

20.07.18 18:04

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одлучуваше за имињата на селекторите на македонската репрезентација до 21 и 19 години Добринко Илиевски е нов селектор на...

Ливерпул го промовираше најскапиот голман во историјата на фудбалот

20.07.18 14:21

Бразилскиот чувар на мрежата Алисон Бекер е најскапиот голман во историјата на фудбалот, откако за оштета од 69 милиони фунти го засили славниот Ливерпул од италијанскиот калчол...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“

20.07.18 09:29

Со полн интензитет продолжуваат мечевите во фазата по групи на јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ На трите натпревари синоќа екипите постигнаа вкупно 14 пого...

Успешно реализиран третиот Спортски едукативен камп во Охрид ! (фотогалерија)

20.07.18 09:27

Асоцијацијата за спортови „Спорт за сите-сите за Спорт“ успешно го реализираше третиот Спортски едукативен камп, кој и оваа година имаше меѓународен карактер Учесниците од српск...

ЛЕ: Пјуник непреминлива пречка за Вардар

19.07.18 20:54

Фудбалерите на Вардар во првата квалификациска рунда заврпија со натпреварите во Лигата на Европа и ниту за момент не потсетија на минатогодишниот успех кога се изборија за влез...

Барселона му се приклучува на Реал Мадрид во трката за Азар

19.07.18 20:37

Белгискиот репрезентативец Еден Азар после успешниот Мундијал во Русија е на заслужен одмор и не е дел од Челси на почекотот од турнејата во Австралија, но негово име се спомену...

Илчо Ѓорѓиоски заминува од ФФМ, УЕФА следна дестинација

19.07.18 16:08

Четвртиот претседател на Фудбалска федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски најави повлекување од функцијата прв човек на македонскиот фудбал Ѓорѓиоски довербата ја доби 2...

Ригорозни казни од ФИБА за тепачката на кошаркарски натпревар (видео)

19.07.18 12:32

Дисциплинската комисија на ФИБА ригорозни ги казни кошаркарите на Филипини и Австралија и судиите за општата тепачка која се случи во меч од квалификациите за пласман на Светско...

Карате старт на фудбалски натпревар (видео)

19.07.18 12:11

Членот на Дуделанж, Брајан Мелисе ја згрози фудбалска јавност, откако на натпреварот со Види во квалификациите за пласман во фазата по групи во Лигата на Шампиони непромислено о...

ФФМ ќе ги наградува фудбалерите за успех во Лигата на Нации

19.07.18 08:39

Најдобрата репрезентација на Македонија во септември го започнува квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство преку новото натпреварување на УЕФА, Лига на Нации Н...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“

19.07.18 08:30

Две нерешени средби и една „домашна“ победа е исходот од трите синоќешни натпревари кои се одиграа на јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ На победа се израдув...

Фото: Реми на Трим Лум и Кораб во Струга

18.07.18 20:54

Без победник (1-1) заврши контролната пресметка помеѓу второлигашите Струга Трим Лум и Кораб кој двете екипи го одиграат на градскиот стадион во Струга  Први до водство дојдоа ф...

РФМ ги награди репрезентативците за пласманот на СП

18.07.18 15:00

Ракометна федерација на Македонија им ја исплати ветена премија од 40 000 евра на македонските репрезентавци за пласманот на Светското првенство 2019 година во Данска и Германиј...

„Гладијаторите“ се засилија од Пелистер

18.07.18 13:53

Ракометниот клуб Охрид полека се екипира за почетокот на подготовките за сезоната која престои во Супер лигата Охриѓани го решија голманското прашање доведувајќи го Мартин Јован...

Еден милион евра за подобрување на инфраструктурата на фудбалските терени во Македонија !

18.07.18 13:30

Фудбалската федерација на Македонија ќе добие нови, вонредни средства од УЕФА во висина од еден милион евра за подобрување на фудбалската инфраструктура во Македонија На денешна...

Рома ја прифати понудата, Алисон се преселува на „Енфилд“

18.07.18 13:15

Агонијата со голманската позиција на Јирген Клоп на клупата од Ливерпул конечно ќе заврши, откако италијанскиот калчолигаш Рома ја прифати понудата за бразилскиот голман Алисон ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“

18.07.18 08:19

Со синоќешните натпревари од првата фаза по групи започна јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ Минатогодишниот победни Мистер И со 2-0 го совлада тимот на Лако...

ЛШ: Шкендија помина, но доби опоменувачки пораз (видео)

17.07.18 22:07

Тетовска Шкендија ја помина првата фаза во квалификациите за пласман во Лигата на Шампиони елиминирајќи го велшкиот состав ТНС со вкупен резултат (5-4) Во следната втора рунда „...

Заврши евроавантурата на Шкупи и Работнички во ЛЕ

17.07.18 20:03

Македонските екипи Шкупи и Работнички завршија со евроавантурата, откако на успеа да ги поминат ривалите во првата рунда од квалификациите за пласман во Лигата на Европа Неприми...

Ливерпул со рекордна понуда до Рома за Алисон

17.07.18 16:48

Англискиот клуб Ливерпул ја направи својата прва понуда за голманот на Рома, Алисон Бекер Според италијанските медиуми, предлогот е рекордно за голман и е во износ од 70 милиони...

Проблеми за Алексис Санчез и Манчестер Јунајтед

17.07.18 10:35

Англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед турнејата во Соединетите американски држави (САД) ја започна без чилеанскиот репрезентативец Алексис Санчез На офанзивецот не му била ...

Традицијата продолжи: Шест планинари пеш ја помина трансверзалата „Љуботен – Охрид“ !

17.07.18 09:02

Шест членови од Планинаското друштво Трансверзалец ја продолжија традицијата поминувајќи ја пеш Западната македонска трансверзала (ЗТМ) долга 240 километри за девет денови Експе...

Започнува јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“

17.07.18 08:15

Со првите натпревари од групната фаза, денеска, ќе започне јубиленото 15-то издание на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“ Честа да го организира турнирот ќе има минатогодишн...

Таеквондистите од „Хва Ранг ИТФ“ на дело го покажаа својот квалитет

16.07.18 23:23

Изминатиов викенд во спортската сала на Таеквон-до клубот „Хва Ранг ИТФ“ од Лескоец се одржа полагање за појаси во организација на Македонската ИТФ федерација Преставниците од н...

Роналдо: И во Италија ќе покажам дека сум најдобар !

16.07.18 22:45

Најдобриот светски фудбалер, Кристијано Роналдо со седмицата на грбот од дресот беше промовиран како нов член на Јувентус Петкратниот освојувач на Златната топка на „чизмата“ се...

„Ватрените“ пречекани од 300 000 жители во Загреб ! (видео)

16.07.18 18:46

Жителите на Загреб и околината им приредија спектакуларен пречек на хрватските фудбалери, кои, на Мундијалот во Русија забележаа историски успех освојувајќи го сребрениот медал ...

Илјадници фанови на Јувентус го поздравија Роналдо (видео)

16.07.18 13:32

Илјадници фанови на актуелниот италијански шампион Јувентус го поздравија португалскиот ас Кристијано Роналдо, кој денеска официјално ќе биде промовиран во нов член на „старата ...

Ѓоковиќ: Прекрасно е да се подигне пехарот слушајќи тато, тато од трибините

16.07.18 09:57

Четирикратниот победник на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, по триумфот во Лондон, изјави дека е прекрасно  чуството да се подниге пехарот слушајќи од трибините како неговиот син Стефан...

СП: Дешамп во друштво на Загало и Бекенбауер

16.07.18 08:46

Дидие Дешамп стана трет човек во историјата што успеал да го освои Светското првенство како фудбалер и како тренер Како играч Дешамп го освои златниот медал дома на СП 1998, а 2...

Фото: Ренова за ништо не го менува Охрид

16.07.18 08:33

Охрид и Градскиот стадион „Билјанини Извори“ и оваа година е база за подготовките на Фудбалскиот клуб Ренова за престојната сезона во македонската фудбалска елита „Гипсарите“ во...

Франција нов светски шампион во фудбал ! (видео)

15.07.18 19:13

Селекцијата на Франција е новиот светски фудбалски шампион „Триколорите“ до втората титула на Мундијалите стигна благодарание на победата (4-2) над Хрватска во финалето кое се о...

„Чиста победа“ на Новак Ѓоковиќ за шампионска титула на Вимболдон !

15.07.18 17:52

Србинот Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на Вимболдон 31-годишниот тенисер во финалето на најстариот грен слем турнир го совлада Кевин Андерсон во три сетови (6-2, 6-2, 7-6) Втор...

Охриѓани навиваат за Хрватска !

15.07.18 13:17

Охриѓани ќе навиваат за Хрватска во финалето против Франција кое ќе се одигра денеска со почеток во 17 часот на „Лужники“ стадионот во Москва во рамките од Светското првенство в...

Анџелик Кербер триумфираше на Вимболдон

14.07.18 21:52

Германската тенисерка Анџелик Кербер е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон Таа денес во финалето ја совалда Серена Вилијамс од САД со 2-0, во двата сета бе...

Извлечени групите за јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“

14.07.18 21:39

Извлечени се групите за јубиленото 15-то издание на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“ Турнирот започнува во вторник на 17 јули Од осумте групи понатаму одат по две екипи, к...

Белгија бронзена на Мундијалот во Русија (видео)

14.07.18 17:52

Селекцијата на Белгија се закити со бронзениот медал на Мундијалот во Русија, откако во мечот за третото место во Санкт Петербург со 2-0 ја совлада англиската репрезентација Изб...

Ѓоковиќ подобар од Надал во маратонското полуфинале на Вимболдон

14.07.18 16:47

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е вториот патник во големото финале на најстариот грен слем турнир Вимболдон, откако во маратонското полуфинале кое траеше два дена го совлада рив...

Челси го промовираше Сари и уште еден фудбалер во еден ден

14.07.18 14:35

Фудбалскиот клуб Челси во ист ден официјално го промовираше Маурицио Сари за нов менаџер и најновото засилување Жоржињо кој во Лондон се преселува од Наполи „Сините“ за услугите...

Последен ден за пријавување и ждрепка на турнирот „Велгошти 2018“

14.07.18 12:14

Денеска е последен ден за пријавување за учество на јубилејниот 15-ти турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ Секоја заинтересирана екипа треба да уплати 3 000 денари на сметката 5...

Џани Инфантино: ВАР технологијата ги исполни очекувањата

14.07.18 11:29

Претседателот на ФИФА Џани Инфантино смета дека ВАР технологијата го направила фудбалот почесен, без суштински да го промени Благодарение на ВАР технологијата гледавме почесно п...

СП: Натпреварот за бронзата, најава за утрешниот спектакл во Русија

14.07.18 08:47

Селекциите на Англија и Белгија со натпреварот за бронзениот медал кој на програмата е денеска со почеток во 16 часот ќе ги најават последните збиднувања на Мундијалот во Русија...

Ф1: Промени во Мерцедес

14.07.18 08:30

На крајот на сезоната германскиот тим Мерцедес останува без две значајни алки во трките Алдо Коста и Мaрк Елис на крајот на годината заминуваат од Мерцедес, два инжинери кои се ...

Ливерпул се засили со Шаќири

13.07.18 23:20

Англискиот премиерлигаш Ливерпул ги засили редовите, откако во клубот пристигна швајцарскиот репрезентативец Џердан Шаќири 26-годишниот фудбалер помеѓу „црвените“ се пресели од ...

Сари место Конте на клупата од Челси

13.07.18 22:42

Италијанскиот фудбалски стручњак Маурицио Сари постигнал договор со Челзи и ќе го замени досегашниот тренер Антонио Конте Како што објави „Скај Спорт“, прв помошник на Сари во л...

Мундијалот во Катар 2022 година ќе се одржи во ноември и декември

13.07.18 21:36

Светското првенство во Русија завршува в недела со финалниот натпревар меѓу Франција и Хрватска, а следното ќе се игра во сосема поинаков термин Мундијалот во Катар, кој ќе се о...

Охрид домаќин на меѓународен турнир во баскет

12.07.18 14:11

За девет дена, во центарот на Охрид ќе се одржи вториот планиран турнир оваа година и тоа не каков било турнир туку FIBA Endorsed SATELLITE! Турнирот ќе биде од меѓународен кара...

Финални натпревари на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

12.07.18 14:01

Вечерва, со почеток во 21 часот ќе се одиграат финалните натревари на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ во с Мешеишта Финалната програмата на 44-то издание на турнирор ќе ...

Супер Марио ја реши Англија, Хрватска во финалето на Мундијалот (видео)

11.07.18 22:58

Селекцијата на Хрватска е вториот учесник во финалето на 21-от Мундијал кој се одржува во Русија „Коцкастите“ во полуфиналето после 120 минути игра ја совладаа Англија (2-1), от...

Хрватска – Англија во второто полуфинале на СП

11.07.18 10:33

Вториот полуфинален натпревар помеѓу Хрватска и Англија кој ќе се одигра во 20 часот во Москва ќе го даде вториот патник во големото финале на Светското првенство во Русија Први...

Санитарија Грини против Мистер И во финалето на турнирот „Петровден 2018“

11.07.18 09:05

Екипите на Санитарија Грини и Мистер И ќе ги одмерат силите на 44-то издание на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Во полуфиналните пресметки Мистер И со минимални 1-0 ја с...

Фетел: Видовме како треба Ферари да изгледа до крајот на сезоната

11.07.18 08:50

Со трумф на пилотот од Ферари, Себастијан Фетел заврши возбудливата трка во Силверстоун за големата награда на Велика Британија Фетел целната рамнима во Силверстоун ја помина пр...

СП: „Триколорите“ ги скротија „ѓаволите“ за пласман во финалето (видео)

10.07.18 22:03

Француската фудбалска селекција е првиот финалист на Мундијалот во Русија „Триколорите“ во полуфиналето во Санкт Петербург ја совладаа репрезентацијата на Белгија со минимални 1...

Храбрите дечињата и безпоштедниот тренер специјални гости на Олд Трафорд

10.07.18 14:52

Светот со воодушевување ја прифати веста за спасувањето на децата фудбалери и нивниот тренер кои повеќе од недела дена беа заглавени во пештера во Тајланд После успешното завршу...

Франција – Белгија први на мегдан во 1/2 финалето на Мундијалот

10.07.18 10:29

Вечерва, со почеток во 20 часот селекциите на Франција и Белгија први ќе излезат на мегдан и ќе ги одмерат силите во 1/2 финалето на Мундијалот кој се одржува во Русија Во второ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

10.07.18 09:32

Мистер И , Санитарија Грини и Др Баткоски и се придужија на Сатеска во полуфиналето на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Во четвртфиналните пресметки Мистер И со 5-1 славе...

МКФ сака чиста сметка и одлични услови од клубовите

09.07.18 22:37

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) со поставување на критериуми кон клубовите за санирање на салите и подмирувањето на котизацијата, како и заостанатите долгови ја најави...

Ништо од смената на Конте, Италијанецот продолжи со Челси

09.07.18 22:21

Нема ништо од смената на Антониот Конте на менаџерската позиција во Челси, откако Италијанецот заедно со своите помошници ги започна подготовките за престојната сезона На старто...

СП: Турбуленции во Хрватска пред мечот на деценијата

09.07.18 15:18

Хрватската фудбалска селекција се соочи со турбеленции два дена пред мечот на деценијата на Светското првенство во Русија, откако куќата на фудбалот во Хрватска го острани Огнен...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

09.07.18 11:12

Екипите на Доктор Баткоски и Ресторан Драган и Јовче ги комплеитраа четвртфиналистите на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Др Баткоски славеше над Моби Петрол 2-1, додека ...

Анкета: Кој ќе победи на Мундијалот во Русија ?

09.07.18 10:32

Светското првенство во фудбал кое се одржува во Русија влегува во завршна фаза Четири селекции во 1/2 финалето ќе се борат за двете места во финалето, кои овозможуваат борба за ...

Ф1: Фетел триумфираше на патеката во Силверстоун

08.07.18 22:12

Германецот Себастијан Фетел со Ферари победи на трката за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 на патеката во Силверстоун и го зголеми водството во генералниот плас...

Во тек е пријавувањето за учество на турнирот „Велгошти 2018“

08.07.18 09:17

Се уште е во тек пријавувањето на заинтересираните екипи за учество на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2018“ Турнирот кој ќе се одржи по 15-ти пат ќе започне на 16 јули, а ждре...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

08.07.18 09:05

Екипите на Мистер И, Еуро Стил и Санитарија Грини им се придружија на Сатеска, Мешеишта и Еко Шпар во 1/4 финалето на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Трите екипи билетот...

СП: Пенал рулетот среќен за Хрватска ! (видео)

07.07.18 23:03

Селекцијата на Хрватска обезбеди пласман во полуфиналето на Светското првенство во Русија, откако во четвртфиналето после изведувањето на пеналите ја совлада репрезентацијата до...

СП: Рутинска победа на Англија за пласман во ТОП 4 (видео)

07.07.18 19:05

Англиската фудбалска репрезентација е третиот патник во полуфиналето на Мундијалот во Русија Англичаните во четвртфиналниот натпревар на „Самара“ арената ја совладаа Шведска со ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

07.07.18 10:11

Екипите на Сатеска, Мешеишта и Еко Шпар се први патници во 1/4 финалето на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Во осминафиналните пресметки Сатеска славеше над АСП Пак со ре...

СП: Белгија го сруши сонот на Бразил (видео)

06.07.18 22:16

Селекциите на Белгија и Франција ја сочинуваат првата полуфинална двојка на Светското првенство во Русија Белгијците во полуфиналето го совладаа Бразил (2-1), додека французите ...

Буфон со маестрално видео промовиран во ПСЖ !

06.07.18 19:42

Италијанскиот голман Џиџи Буфон богатата фудбалската кариера ќе ја продолжи во францускиот шампион Пари Сент Жермен Клубот, на Џиџи му подготви неверојатно видео со италијански ...

Франција прв полуфиналист на Мундијалот

06.07.18 19:41

Репрезентацијата на Франција е прв полуфиналист на Светското првенство во фудбал што се игра во Русија Попладнево „триколорите“ го совладаа Уругвај со 2:0 Првиот гол беше дел на...

Охридските атлетичари успешно одговорија на националниот предизвик (фотогалерија)

06.07.18 12:54

Охридските атлетичари успешно одговорија на обврските кон националниот дрес кои изминатиов период ги имаа на домашни и меѓународни натпревари На 21 и 22 јуни Марија Јованоска на...

Почнуваат нокаут мечевите на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

06.07.18 10:02

Мечевите по групи завршија, а на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ започнуваат нокаут натпреварите од елиминациската фаза Осминафиналните натпревари започнуваат денеска, а...

Познати сите учесници и распоредот на ракометниот турнир во Струга

05.07.18 13:54

Осум екипи од седум земји ќе земат учество на 46-от меѓународен ракометен турнир Струга 2018 кој ќе се игра на теренот „Женска плажа“ од 15 до 19 август Македонската ракометна ч...

Завршува фазата по групи на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

05.07.18 10:06

Со денешните натпревари ќе заврши фазата по групи на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ На денешната програма има четири мечеви, а почнуваат во 20 часот Резултати: Еко Петр...

Струга домаќин на ракометниот Супер куп !

04.07.18 10:49

Оваа година во рамките од традиционалниот ракометен турнир со меѓународен карактер во Струга ќе се одигра ракометниот Супер куп кој означува почеток на новата сезона во македонс...

Продолжуваат натпреварите на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

04.07.18 09:53

Денеска продолжуваат натпреварите на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“, откако синоќа беше слободен ден и екипите одмараа Вечерва ќе се комплетираат натпреварите по групи ...

СП: Англија го скрши проклеството за пласман во ТОП 8 (видео)

03.07.18 23:12

Англиската фудбалска репрезентација ги комплетираше четвртфиналистите на Светското првенство во Русија победувајќи ја Колумбија после изведувањето на пеналите (4-3), откако регу...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

03.07.18 11:01

Екипите на Вотка Крузер и Дооел Ноче прокнижија три бодови на табелата победувајќи ги Куршум и Мешеишта Јуниор со 3-0 односно 3-2 Пупе Компани и Милкуз ги поделија бодовите реми...

Уште еден ракометар ја продолжи соработка со РК Охрид

02.07.18 22:28

Десното крило Бобан Блажески и следната сезона ќе го носи дресот на Ракометниот клуб Охрид, откако ја продолжи соработката за уште една сезона Блажески им се придружи на Крсте А...

СП: Белгија со пресврт ја совлада Јапонија за дуел со Бразил

02.07.18 22:12

Фудбалската селекција на Белгија закажа дуел со Бразил во 1/4 финалето, откако во осминафиналната пресметка со пресврт ја совлада и елиминираше репрезентацијата на Јапонија (3-2...

СП: Бразил суверено во 1/4 финалето (видео)

02.07.18 18:05

Селекцијата на Бразил го чекираше билетот за пласман во четвртфиналето победувајќи ја репрезентацијата на Мексико со 2-0 на „Самара“ арената Мексиканците оддолевеа 45 минути на ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

02.07.18 10:26

Фазата по групи влегува во финална завршница на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Полека се одмотува клопчето и ќе бидат познати сите учесници во 1/8 финалето на еден од н...

Започна пријавувањето на екипи за учество на турнирот „Велгошти 2018“

02.07.18 10:04

Денеска започна пријавувањето на екипи за учество на традиоционалниот турнир во мал фудбал „Велгошти 2018“ Пријавувањето за јубилејниот 15-ти турнир ќе трае до 13 јули, а за ден...

Субашиќ јунак, Хрватска помеѓу ТОП 8 во светскиот фудбал !

01.07.18 22:57

Хрватската фудбалска репрезентација се пласираше во ТОП 8 на Светското првенство во Русија „Коцкастите“ во осминафиналето ја совладаа Данска после изведувањето на пеналите (3-2)...

СП: Среќата во пенал рулетот и се насмевна на Русија ! (видео)

01.07.18 19:01

Селекцијата домаќин на Мундијалот, Русија обезбеди пласман помеѓу ТОП 8, откако во осминафиналето ја елиминираше Шпанија после изведувањето на пеналите 4-3 (1-1)   Регуларн...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

01.07.18 09:41

Две реми и две победи на „домаќините“ е исходот од синоќешните натпревари на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ На победа се израдуваа екипите на Санитарија Грини и Мистер ...

Светското првенство остана без двете најголеми ѕвезди ! (видео)

30.06.18 22:14

Светското првенство во Русија остана без двете најголеми ѕвезди, откако Португалија предводена од Кристијано Роналдо и Аргентина од Лионел Меси натпреварите ги завршија во прват...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

30.06.18 09:35

Четирите „гостински“ екипи имаа перфектен скор победувајќи на четирите натпревари кои се одиграа синоќа на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Најубедлива победа славеше тим...

СП: Денес на програмата

30.06.18 09:12

Со денешните натпревари започнуваат возбудувањата во елиминациската фаза на Мундијалот во Русија Нокаут мечевите ќе имаат спектакуларен почеток, бидејќи во 16 часот силите ќе ги...

Вардар во екстра квалитетна група во ЛШ !

29.06.18 14:05

Македонскиот ракометен првак Вардар доби квалитетни и атрактивни противници во фазата по групи во Лигата на Шампиони, додека во ждрепката учествуваше и Металург кој се наоѓа во ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

29.06.18 10:27

Резултатски неизвесни натпревари се одиграа синоќа на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ На четири мечеви стрелците постигнаа 11 погодоци што доволно покажува дека неизвесн...

Комплетен распоред и костурот за елиминациската фаза на Мундијалот

28.06.18 22:16

Од сабота (30 јуни) на Мундијалот во Русија ќе започнат долгоочекувани мечеви во елиминациската фаза, откако со натпреварите од третата рунда во  Г и Х завршија возбудувањата во...

СП: Јанузај ѝ пресуди на Англија во дербито во Г групата (видео)

28.06.18 21:58

Репрезентацијата на Белгија како првопласирана, а селекцијата на Англија од второто место на табелата во Г групата патуваат во елиминациската фаза на Мундијалот во Русија Да не ...

Разговор со Игор Јакимоски и Милош Ранчиќ: „Охрид трчаТ“, прекрасна манифестација направена со многу љубов кон трчањето и атлетиката

28.06.18 11:48

Второто издание на Атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ ги надмина очекувањата на организаторите, а убавите впечатоци и позитивни реакции од учесниците кои ја надминаа бројката од 10...

СП: Денес на програмата

28.06.18 10:33

Со денешните натпревари од Г и Х групата ќе се комплетира фазата по групи на Светското првенство во Русија Натпреварите од Х групата ќе се одиграат во 16 часот, додека репрезент...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

28.06.18 10:17

Вкупно 30 погодоци постигнаа осумте екипи на четирите мечеви кои синоќа се одиграа на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ Меч со најголем број на голови беше Американо Мисле...

СП: Србија извиси, Бразил и Швајцарија во нокаут фазата

27.06.18 22:11

Селекциите на Бразил и Швајцарија се патници во осминафиналето од Е групата Во трката за првите две позиции на табелата кои водат во нокаут фазата отпадна Србија   „Орлите“...

Светот добива нов фудбалски владетел, Германија капитулираше ! (видео)

27.06.18 18:22

Светот на фудбалот ќе добие нов владетел, откако бранителот на трофејот на Мундијалот во Русија, Германија натпреварите ги заврши во фазата по групи „Панцирите“ во последната ре...

Крсте Андоновски и Иван Тасески ја продолжија верноста со РК Охрид

27.06.18 13:42

Ракометниот клуб Охрид започна со формирање на екипа за следната сезона во Супер лигата, откако нови договори потпиша капитенот Крсте Андоновски и пивотменот Иван Тасески Токму,...

СП: Денес на програмата

27.06.18 11:57

Конечната разврска во групната фаза продолжува и денеска со мечевите од третата рунда во Е и Ф групите На терените во Русија прво ќе ги одмерат силите репрезентациите од Ф група...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

27.06.18 11:24

Трите натпревари кои требаше да се одиграат во понеделникот поради врнежите на дожд беа одложени за синоќа Програмата беше збогатена за уште еден натпревар Резултати:  Сливница ...

СП: Драма во Б групата со среќен крај за Шпанија (видео)

26.06.18 00:28

Светскиот шампион од 2010 година, Шпанија финишираше на првата позиција во Б групата, додека од второто место во нокаут фазата патува Португалија после драмата која се одвиваше ...

СП: Русија на колена, Уругвај на врвот од А групата (видео)

25.06.18 19:35

Домаќинот на 21 Мундијал, Русија падна на првиот посериозен тест, откако изгуби од Уругвај (3-0) во дербито за првата позиција во А групата Уругвајците еуфоријата на Самара арен...

Македонија немаше среќа во ждрепката за СП 2019 година

25.06.18 14:23

Македонската ракометна репрезентација во групната фаза на Светското првенство 2019 ќе се сретне со селекциите на Шпанија, Хрватска, Исланд, Бахреин и Јапонија На полудиригиранот...

СП: Денес на програмата

25.06.18 09:39

Со натпреварите од А и Б групата започнуваа разврската во фазата по групи на Мундијалот во Русија Двата натпревари во А групата ќе се одиграат во ист термин 16 часот, додека во ...

Резултати од турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“

25.06.18 09:21

Една победа на „домаќините“, една на „гостите“ и нерешена средба е исходот од синоќешните натпревари на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ во Мешеишта Убедлива победа забел...

Еврофудбал со мини турнир означи крај на сезоната (фото-галерија)

24.06.18 23:03

Најстарата фудбалска школа во Охрид, Еврофудбал со мини турнир во најмалите генерации во Спортско рекреативниот центар „Климент Колески“ означи крај на фудбалската сезона На мин...

СП: Англија ја растури Панама (видео)

24.06.18 16:33

Селекцијата на Англија ја забележа најубедливата победа во досегашните натпревари на Мундијалот во Русија совладувајќи ја Панама со 6-1 во втората рунда од Г групата „Гордиот ал...

Кирил Лазаров: Тука сме сите исти без разлика од каде доаѓаме

24.06.18 12:36

Во Охрид стартуваше четвртото издание на ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ со традиционален пречек на 150 кампери од страна на капитенот на македонскиот национален тим, Кирил Л...

РК Охрид против Пролет на стартот од Супер лигата

24.06.18 09:17

Ракометниот клуб Охрид шестата сезона во македонската ракометна елита ќе ја започне на гостински терен во Скопје против Пролет во вториот викенд од септември месец Управата на о...

СП: Денес на програмата

24.06.18 08:40

Со денешните натпревари од Г и Х групата ќе се комплетира втората рунда во фазата по групи на Мундијалот во Русија Денешната програмата ќе ја отвори селекцијата на Англија која ...

Тони Крос со еврогол ја спаси Германија од катастрофа на СП ! (видео)

23.06.18 22:43

Бранителот на тројфеот на Мундијалот во Русија, Германија со погодокот на Тони Крос во петтата минута од судиското продолжени стигна до победата против Шведска (2-1) и избегна р...

СП: Мексико подобар од Јужна Кореја (видео)

23.06.18 19:01

Репрезентацијата на Мексико запиша нови три бодови на табелата во Ф групата, откако во втората рунда со 2-1 ја совлада селекцијата на Јужна Кореја Мексиканците до победата стигн...

СП: Азард и Лукаку го решија Тунис (видео)

23.06.18 16:02

Селекцијата на Белгија ја забележа втората победа во фазата во групи совладувајќи ја репрезентацијата на Тунис (5-2) во втората рунда од Г групата „Црвените ѓаволи“ комплетно и ...

СП: Швајцарија ја шокираше Србија (видео)

22.06.18 22:15

Селекцијата на Швајцарија стигна до првата победа на Мундијалот во Русија, откако со пресврт (2-1) ја совладаа Србија во втората рунда од Е групата Србите одлично го започнаа на...

Нов ракометар си замина од РК Охрид

22.06.18 13:37

Ракометниот клуб Охрид следната сезона ќе има нов лик и ростер, откако од екипата си замина и првиот избор на голот Благојче Трајкоски, кој премина во битолски Еурофарм Работник...

Распоред на натпреварите на турнирот „Петровден 2018“

22.06.18 08:15

Со мечевите по групи започна еден од најстарите турнири во мал фудбал „Петровден 2018“ во Мешеишта Викендов на програмата има девет натпревари распределени во три денови Двојки:...

СП: Хрватска ја нокаутираше Аргентина ! (видео)

22.06.18 01:04

Хрватската фудбалска репрезентација го чекираше билетот за пласман во 1/8 финалето совладувајќи ја Аргентина со убедливи 3-0 во првииот натпревар од втората рунда во Д групата „...

СП: Данска и Австралија ги поделија бодовите (видео)

21.06.18 16:02

Селекциите на Данска и Австралија ги поделија бодовите ремизирајќи (1-1) во првиот меч од втората рунда во Ц групата Возбудувањата околу головите се случуваа во првиот дел, доде...

Здружението на кошаркари го поддржа предлогот за странците на МКФ

21.06.18 13:15

Здружение на кошаркарски играчи изразува целосна поддршка на финалниот предлог на Македонската кошаркарска федерација во однос на намалувањето на бројот на странски играчи МКФ п...

ОФС Охрид ќе раководи со Третата МФЛ југо-западен регион !

21.06.18 00:10

Општинскиот фудбалски сојуз Охрид (ОФС) предводен од претседателот Диме Попоски и членот на Управниот одбор во Фудбалската федерација на Македонија, Тони Иваноски во следниве дв...

СП: Среќна победа на Шпанија (видео)

20.06.18 23:42

Светскиот шампион од Мундијалот во Јужна Африка 2010 година селекцијата на Шпанија ја запиша првата победа на СП во Русија победувајќи го Иран со минимални 1-0 во последниот меч...

СП: Суарез го израдува Уругвај, а Роналдо шампионот на Европа ! (видео)

20.06.18 19:06

Селекциите на Уругвај и Португалија забележаа значајни победи во втората рунда од групната фаза совладувајќи ги своите ривали Саудиска Арабија односно Мароко со идентичен резулт...

Македонија, Црна Гора и Словенија заеднички организиратори на ЕП !

20.06.18 12:50

Утрово на ЕХФ Конгресот во Глазгов, Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, во име на трите федерерации, ја презентираше заедничката кандидатура за организација на Европското Прве...

СП: Денес на програмата

20.06.18 08:23

Со еден натпревар од А и два мечеви од  Б групата продолжуваат дуелите од втората рунда во фазата по групи на Светското првенство во Русија Денешната програма ќе ја отворат селе...

СП: Два од за „зборнајата“ за кулминација во Русија (видео)

19.06.18 22:42

Селекцијата домаќин на 21-то Светско првенство, Русија ја забележа втората победа во А групата, откако со 3-1 ја совлада репрезентацијата на Египет на почетокот од втората рунда...

СП: Сенeгал и го зеде скалпот на Полска ! (видео)

19.06.18 19:04

Репрезентацијата на Сенегал приреди изненадување победувајќи ја Полска (2-1) која беше носител при ждрепката за групите на Мундијалот во Русија Сенегалците до триумф во премиерн...

СП: Колумбија со играч помалку немоќна против „самураите“ (видео)

19.06.18 16:10

Најпријатното изненадување од Мундијалот пред четири години во Бразил селекцијата на Колумбија немаше посакуван почеток на Светското првенство во Русија претрпувајќи минимален п...

ЈП Билјанини Извори успешно го организираше меѓународниот фудбалски турнир

19.06.18 14:23

На 16 и 17 јуни на Градскиот стадион во Охридво организација на ЈП Билјанини Извори, а со финансиска поддршка на SWG ( Regional Rural Development Standing Working Group ) во сор...

АСП Пак триумфираше на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“ (фото-галерија)

18.06.18 23:50

Екипата на АСП Пак триумфираше на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“ Во големото финале „виолетовите“ подобри беа од Еуро Стил после изведувањето на пеналите (3-1), откако регу...

СП: „Викинзите“ подобри од Јужна Кореја (видео)

18.06.18 16:28

Селекцијата на Шведска со минимална победа (1-0) над Јужна Кореја ги започна натпреварите на Мундијалот и ја заокружи првата рунда во Ф групата Моментот на одлука на мечот падна...

Вечерва ќе се одигра финалето на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“

18.06.18 13:23

Вечерва во 21 часот ќе се одигра финалниот натпревар помеѓу АСП Пак и Еуро Стил на осмиот по ред меморијален турнир „Лескоец 2018“ Големото финале требаше да се одигра синоќа, н...

Фото: Одложено финалето на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“ !

18.06.18 00:06

Временските неприлики и честите врнежи од дожд го одложија големото финале помеѓу АСП Пак и Еуро Стил на осмиот по ред меморијален турнир „Лескоец 2018“ Малото финале кое требаш...

СП: Ремек дело на Коларов за минимален триумф на Србија (видео)

17.06.18 16:01

Фудбалската репрезентација на Србија имаше успешен почеток на Светското првенство во Русија победувајќи ја со 1-0 селекцијата на Коста Рика на стартот од мечевите во Е групата П...

Последен ден за пријавување на турнирот „Петровден 2018“

17.06.18 13:25

Денеска е последен ден за пријаваување за учество на турнирот во мал фудбал „Петровден 2018“ во Мешеишта Заинтересираните екипи учеството можат да го пријават кај Игор Крцоски –...

Финални натпревари на меморијалниот турнир „Лескоец 2018“ !

17.06.18 13:04

Вечерва со почеток во 20 часот и 30 минути ќе се одиграат натпреварите по кои ќе се дознаат освојувачите на одличја на меморијалниот турнир во мал фудбал „Лескоец 2018“ Финалнат...

СП: Погба таличен за „триколорите“ на стартот од Мундијалот (видео)

16.06.18 13:51

Селекцијата на Франција ги запиша првите три бодови на табелата победувајќи Австралија со 2-1 во првата рунда од Ц групата „Кенгурите“ им зададоа големи проблеми на французите к...

Совршен крај на сезоната за охридските стрелачки надежи

12.06.18 14:10

Охридските стрелци во пионерска конкуренција со два трофеи во екипен пласман и три одличја поединечно ја завршија сезоната во Државното првенство во гаѓање со воздушно оружје-на...

ВМРО ДПМНЕ бара оставка од министерот за здравство, Филипче тврди- обвинувањата за тендерот се неосновани

22.07.18 16:31

Срамно и тажно е да се гледа како СДСМ и министерот Венко Филипче се обидуваат да го оправдаат криминалот и милионскиот скандал во здравството Денешните бледи и неиздржани манип...

И „канџи за кајчиња“ за добре дојде на гостите

22.07.18 15:52

Пластични стари канти полни со песок или бетон кои се користеле за врзување на кајчиња, познати кај охриѓани како „канџи“, можат да се видат  покрај самиот влез на меморијалната...

Наредната седмица сонце и грмотевици

22.07.18 13:08

Според неделната прогноза за наредната недела, времето во Охрид ќе биде сончево со периоди на облачност, и повремени услови за дожд и грмотевици, особено во вторник Дневната тем...

„Возилото во кое загинаа Иван и Ана ќе ја подигнува свеста за одговорно учество во сообраќајот“

22.07.18 11:46

„Тргнаа на летување, а летнаа во провалија… Иван (24) и Ана (19) го загубија животот сообраќајна незгода…“ – со оваа порака и со поставување скршено возило во ...

Албански театар Скопје ја носи „Смртта на Дантон“ на „Охридско лето“

22.07.18 11:32

Во рамките на драмската програма на фестивалот „Охридксо лето“ вечерва ќе биде изведена театарската претстава „Смртта на Дантон“ од Георг Бихнер,  во режија на Дино Мустафиќ, а ...

Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

22.07.18 10:55

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ се предаде на полицијата Во нападот, кој се случил вчера околу...

Dr. Batkoski