Богата програма во текот на целиот ден ги очекува љубители на ракометот. На Мундијалот во Германија и Данска денеска ќе се распределат местата од 13-та позиција и нагоре, а се` збогатено со натпревари од главната рунда.

Помеѓу селекциите кои ќе разигруваат за позиција подобро е и Македонија. „Црвено жолтите“ во 13 часот во дуелот со Чиле ќе се борат за 15-то место.

Двојки:

Разигрување: 

23-24 место: Јапонија – Ангола (13ч)

21-22 место: Кореја – Саудиска Арабија (13ч)

19-20 место: Бахреин – Австрија (13ч)

17-18 место: Србија – Аргентина (13ч)

15-16 место: Македонија – Чиле (13ч)

13-14 место: Русија – Катар (13ч)

Главна рунда:

Група 1: Бразил – Хрватска (18ч), Исланд – Франција (20:30ч)

Табела: Германија 5, Франција 5, Хрватска 4, Шпанија 2, Бразил 0, Исланд 0

 

Група 2: Унгарија – Тунис (18ч), Норвешка – Египет (20:30ч)

Табела: Данска 6, Шведска 6, Норвешка 2, Египет 1, Унгарија 1, Тунис

OhridNews