Круз Азул стигна до својата петта победа едноподруго, триумфирајќи над Толука на „Азтека“ во Мексико Сити со 3:2, но резултатот не ја покажува драмата која се случи кога судијата Оскар Масијас Ромо случајно ја имаше најдобрата одбрана на мечот.

Луис Ромо ја погоди стативата и покрај тоа што го совлада голманот на Толука, Луис Гарсија, по што имаше чист удар на голот, но топката заврши ненамерно кај судијата, кој ја погоди топката и ја исфрли во аут. И покрај протестите на фудбалерите, мечот продолжи со топка за Толука, пред Гијермо Пол Фернандез да ја донесе победата за Круз Азул.

Судија во Мексико ја одбраната на годината

OhridNews