Денеска ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност и со слаб североисточен ветер. Максималната дневна температура во Охрид ќе достигне до 20 степени Целзиусови, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 8, информира УХМР.

Температурата на воздухот ќе биде во пораст, а викендот се очекува таа насекаде во земјава да искачи на 30-от степен Целзиусово.

OhridNews