Фудбалерите на Челси се израдуваа на првиот трофеј сезонава победувајќи го Тотенхем 2-0 во англискиот Лига куп.


Капитенот на „сините“ Џон Тери на истекот од последната минута во првиот дел ја погоди мрежата за водство 1-0.


Конечниот триумф и првиот трофеј сезонава за екипата од Стемфрод Бриџ го завери Кајл Вокер, кој си ја затресе сопствената мрежа.


По освојувањето на Лига купот избраниците на Жозе Мурињо на добар пат се да ја покорат и Премиер лигата, а му останува борбата во Лигата на шампиони.

Мх.П.