Во американска воена операција во Сирија убиен е лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ел-Багдади, пренесуваат светските агенции.

Неименуван американски претставник за агенцијата АП изјави дека ел-Багдади синоќа бил цел на напад на нивните сили во Идлиб и дека се очекува потврда дека тој навистина е убиен во акцијата на американските специјалци. Американскиот претседател Доналд Трамп, синоќа на „Твитер“ напиша: „Нешто големо штотуку се случи“.

Портпаролот на Белата куќа, Хоган Гидли, изјави дека Трамп ќе има обраќање во врска со акцијата.

OhridNews