Левото крило Бојан Маџовски е единствен претставник од македонските клубови во изборот на најдобрите голови, одбрани или ракометари од страна на ЕХФ. Ракометарот на Еурофарм Работник се најде на третото место во изборот на головите.

Повремениот репрезентативец во пад со удар од зглоб го совлада противничкиот голман и обезбеди место помеѓу петте голови кои ја одбележаа новата рунда во ЛШ. Погодокот на Маџовски и останати признанија од ЕХФ можете да ги подледнете на следниов линк, тука.

За потсетување, Еурофарм Работник на домашен изгуби од Татран Прешов со еден гол разлика додека Вардар на гостување кај Веспрем претрпе висок пораз од 39-30.

Идеален тим:

Лево крило: Ловрен Михиќ (Висла Плок)

Лев бек: Лукас Нилсон (Кил)

Среден бек: Баруш Пукоски (Мотор Запорожје)

Десен бек: Мадс Кристијансен (Алборг)

Десно крило: Алекс Томас (Барселона)

Пивот: Лука Карабатиќ (ПСЖ)

Голман: Роланд Миклер (Пик Сегед)

OhridNews