Катарскиот Ал-Сад победи со 2:0 на гостувањето против Корејскиот Сувон во првиот меч од полуфиналниот натпревар од азиската лига на шампиони. Но мечот најповеќе ќе биде запамтен по тепачката во која учествуваа речиси сите играчи, дури и оние од клупата.

Првото полувреме заврши без голови. Во второто полувреме сенегалецот Мамадоу Нианг погоди во 70-та минута за водство на гостите од 0:1. Мечот излезе од контрола во 81 минута откако играч на Сувон ја исфрли топката надвор од игра за да му се укаже лекарска помош на негов соиграч, но наместо вратена топка кон нив Ал-Сад искористи прилика и ја уфрли топката пред противничкиот шеснаесетник, а на осамениот Нианг не му беше воопшто тешко да го заобиколи противничкиот голман и да постигне контроверзен гол за 0:2.

Голот предизвика бурни реакции кај Сувон каде сите играчи вклучувајќи ја и клупата за резерви создадоа турканица која подоцна прерасна и во тепачка. Судијата и неговите помошници за среќа не беа вклучени во инцидентот кој со внимание го следеа.

Кога се смирија страстите во 85 минута судијата Абдул Малик со црвен картон го испрати македонскиот напаѓач Стевица Ристиќ во соблекувалната кај Сувон, додека пак кај Ал-Сад црвен картон заработи Абдул Кеита, но сигурно е дека многу други дополнително ќе бидат казнети по разгледувањето на снимките од овој натпревар.

Во судиското продолжение кое траеше 11 минути црвен картон заработи и „јунакот“ на овој натпревар Нианг, кој откако се најде во офсајд ја изби топката што е можно подалеку, со што доби втор жолт картон, односно црвен.

Повратниот дуел ќе се одигра следната Среда на стадионот Ал-Саад Јасим Бин Хамад во Катар.