Без победник 1-1 заврши пресметката меѓу лидерот во Ла Лига, Реал Мадрид и Виљареал на „Сантијаго Бернабеу“.


Двата состави одиграа маестрален натпревар особено гостите кои без респект му пружија силен отпор на „кралевите“.

Домаќините поведоа преку Кристијано Роналдо од белата точка во 52-та минута, а „жолтата подморница“ израмни Морено десет минути подоцна.


Резултати : Реал Мадрид – Виљареал 1-1, Севиља – Атлетико Мадрид 0-0, Валенсија – Реал Сосиедад 2-0, Еибар – Атлетик Билбао 0-1.

Мх.П.