Премиерата на првиот од новите три филма кои произлегуваат од најпознатата научнофантастична франшиза „Војна на ѕвездите“ кои се базираат на Хан Соло, е закажана за 25-ти мај.

Хан Соло во новата трилогија ќе го глуми Алден Еренрајх, објави „Лукас филм“.

Хан соло во познатиот научнофантастичен филм „Војна на ѕвездите“ во глумеше Харисон Форд, а приказната во спин-оф филмот за познатиот пилот на “Millennium Falcon” ја раскажува приказната пред тој да им се придружи на бунтовниците кои се борат против мрачниот лорд сит во шетвртата епизода од серијалот „Нова надеж“.

OhridNews