Поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „вршење јавен превоа без поседување лиценца“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 63-годишен стружанец.

При контрола извршена на 20 октомври, а стариот регионален пат Охрид-Струга, полициски службеници го затекнале пријавениот, кој управувал патничко возило „опел астра“, со кое вршел јавен превоз на патници без да поседува извор од лиценца за вршење на општински превоз на патници во внатрешниот патен сообраќај за такси возило. – соопшти СВР Охрид.