Екипата на Кораб од Дебар е лидер на табелата после две одиграни рунди во Втората македонска фудбалска лига-запад. „Соколите“ за „два од два“ во второлигашката конкуренција го совладаа кичевски Велазерими со 2-1.

Во втората рунда на први победи се израдуваа Охрид и Гостивар. Охриѓани со 2-1 ја совладаа Велешта, додека гостиварчани славеа со 3-1 во соседското дерби против Тетекс.

Минимален триумф 2-1 забележа Кадино на дуелот со Дрита, а Вардар Форино и Скопје ги поделија бодовите ремизирајќи 3-3.

  • Резултати 2.рунда:

Тетекс – Гостивар 1-3

Кораб – Велазерими 2-1

Вардар Форино – Скопје 3-3

Кадино – Дрита 2-1

Охрид – Велешта 2-1

Табела: Кораб 6, Гостивар 4, Скопје 4, Охрид 4, Велешта 3, Кадино 3, Вардар Форино 2, Дрита 1, Велазерими 0, Тетекс 0 

  • Двојки 3.рунда (12 септември): 

Гостивар – Кораб

Велешта – Тетекс

Дрита – Охрид

Скопје – Кадино

Велазерими – Вардар Форино

OhridNews

(Обновено) Втора МФЛ: На „Билјанини извори“ падна Велешта