Силен земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините. Земјотресот се случил во регионот Минданао, соопшти Германскиот центар за геолошки истражувања.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

OhridNews