Возачот на Алфа Ромео, Жоу Гуангју се огласи по страшната несреќа вчера на трката од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Велика Британија.

Тешко излетување на Жоу на Силверстон. Фото: ЕПА/Миа

Добро сум, проверен сум. Ореолот ме спаси. Не сакам да се случуваат вакви несреќи, но ФИА постојано ја подобрува безбедноста – тоа е фантастично. Ви благодарам на сите за поддршката, напиша на Твитер дебитантот во Формула 1.

Жоу: Отреолот ми го спаси животот. Фото: ЕПА/Миа

Жоу беше вклучен во инцидентот заедно со уште неколку пилоти. По верижниот судар по стартот на трката, болидот на Жоу се преврти и удри во оградата, по што се заглави меѓу бариерата од гуми и металната ограда од трибините.

Системот за заштита на главата на пилотите наречен ореол одигра важна улога за спас на кинескиот пилот.

OhridNews