ОГЛАСИ

„Извештаи од Рисот“ нова поетска книга на Славе Ѓ.Димоски во коавторство со Сергеј Андреевски

Живот | Книга | 30.12.2016 10:35Посети : 2236

Во издание на „ПНВ Публикации“ излезе најновиот коавторски проект – книга од сликарот Сергеј Андреевски и поетот Славе Ѓорго Димоски со наслов „Извештаи на Рисот“. Станува збор за оригинален и уметнички кохерентен проект составен од песни на Славе Ѓ. Димоски и цртежи на С. Андреевски.Книгата „Извештаи на Рисот“ претставува еден метафоричко-алегориски однос кон актуелното време, пред сѐ, врзано за нас самите. „Извештаи“ како строго полициски термин и „Рисот“, амблематичен лирски субјект којшто е симбол на индивидуалноста, на слободата и на дивиот порив, тајновито присутен во сенчестите агли на недопрените гори, но кој исчезнува или веќе е исчезнат, велат авторите.


Поетот суптилно нè предупредува да не се самозаборавиме себеси и да не го самопренебрегнеме своето. Што е со пространството на гордиот и самотен рис ако него го снема? Едно отворено прашање, кое се самонаметнува, и кое навева алузии на злокобност околу суд. Сликите на Сергеј Андреевски, преполни со енергија на непотправената ликовна експресија, претставуваат комплементарни фрагменти, кои придонесуваат за целосна кохеренција на уметничката замисла.


Книгата на 44 страници содржи дваесетина песни од Димоски и исто толку цртежи од Андреевски, распоредени во неколку циклуси. Издавачите се надеваат дека покрај уживањето во поетско-уметничкиот израз, книгата со својот концепт и самиот наслов ќе има и една еколошка димензија да ја подразбуди свеста за исчезнувањето на рисот од нашите планини.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 130 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833