ОГЛАСИ

Видео: Сообраќајот во Охрид се одвива во зимски услови, дежурните служби го расчистуваат снегот

OhridNews TV | OhridNews TV | 06.01.2017 00:49Посети : 5997

Екипите на Ј.П. “Охридски Комуналец” вечерва се вонредно ангажирани на терен после првиот снег.-Активирани се работници за рачно расчистување на пофреквентните тротоари и чаршијата, а од делот на механизација активиран е фап со епоха за посипување на абразивни средства, 2 трактори со соларки, 2 возила со ножеви и комбинирана машина за чистење снег. Чистењето ке продолжи и во текот на ноќните часови, со цел да се спречи замрзнување на коловозите и тротоарите низ градот. - информираат од јавното претпријатие.Снегот кој интензивно почна да врне во доцните попладневни часови до полноќ формира снежна покривка од околу 15 сантиметри. Сообраќајот низ градот се одвива во зимски услови. На коловозите има остатоци од снег, кој поради ниските температури мрзне, поради што на возачите им се препорачува крајно внимателно возење.Според најавите за Бадник ќе имаме облачно и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет, особено претпладне. Ќе дува силен северен ветер. Можна е појава на снежни навеви. Максимланта дневна температура во Охрид ќе изнесува -6 степени Целзиусови информираат од УХМР Македонија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 4 гласови (15%)

Не - 22 гласови (85%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833