ОГЛАСИ

Убавините на Охрид повторно на National Geographic

Вести | Охрид | 15.02.2017 15:50Посети : 4576

Во најновиот објавен текст на интернет страната на National Geographic Охрид се вбројува во десетте природни и исторски богатства на Македонија кои треба да се видат.  
Чувството при престојот во Охрид во текстот се поистоветува со чувството кога се наоѓаш некаде на Медитеранот.Во текстот се наведува дека Охридското езеро е едно од најстарите езера во светот и дека градот Охрид е една од најстарите населби во Европа, како и дека е под заштита на УНЕСКО. Се спомнуваат бројните цркви и манастири, меѓу кои се истакнуваат црквата Свети Јован Канео и црквата на Плаошник, а авторот се осврнува и на убавините на националниот парк Галичица.


Поопширниот текст за Македонија, во кој секако значаен дел зазема и националната кујна и пијалоци како што е ракијата, завршува со македонското гостопримство и желбата за меѓусебно дружење.


OhridNews


Explore 10 of Macedonia's Top Natural and Historic Treasures

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 129 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833