ОГЛАСИ

Физичките лица кои вршат превоз со пловен објект да се регистрираат

Вести | Охрид | 16.02.2017 13:01Посети : 1642

Општина Охрид ги информира и потсетува сите физички лица кои вршат услужни дејности поврзани со водениот превоз кои се реализираат со пловен објект со јачина на мотор кој не надминува 20 коњски сили и кој вклучува превоз на максимум 12 лица,  согласно член 52 од Законот за туристичка дејност, потребно е истите да се  регистрираат во Регистарот за туристичка дејност што го води Градоначалникот на општина Охрид.Физичките лица кои поседуваат вакво РЕШЕНИЕ потребно е да поднесат ново БАРАЊЕ за вршење на туристичка дејност бидејќи истото е со важност од 1 ( една ) година.
Истото можат да го направат и  во Секторот за ТЛЕР при општина Охрид со локација над  УНИ БАНКА со поднесување на БАРАЊЕ (  кое е објавено на  општинската страна  или може истото да се подигне во просториите на Секторот за ТЛЕР ).


Физичките лица кон БАРАЊЕТО треба да ја приложат следната документација: УВЕРЕНИЕ за оспособеност за управување со чамец-пловидбена дозвола-Осигурителна полиса (осигурување од повреда и смрт).


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833