ОГЛАСИ

Книжевно пладне со поезијата на руски поетеси

Живот | Книга | 20.03.2017 11:34Посети : 189

Во организација на охридската библиотека „Григор Прличев“ и Почесниот конзулат на Руската федерација-Охрид, утре, со очеток во 12 часот во Прличевата одаја, по повод Светскиот ден на поезијата, ќе се одржи книжевно пладне на кое ќе биде претставен избор од творештвото на руските поетеси Ана Ахматова (1889-1966) и Марина Цветаева (1892-1941).


За нивниот живот и поезијата ќе зборува Елена Обухова, а стиховите ќе ги интерпретираат Маја Мојсова и Тоде Илиевски.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот од Супер лигата?

1

2

3

Од 4 до 6 место

Гласај

1 - 183 гласови (30%)

2 - 81 гласови (13%)

3 - 105 гласови (17%)

Од 4 до 6 место - 249 гласови (40%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833