ОГЛАСИ

„Гладијаторите“ во „Билјанини Извори“ го бркаат второто учество во Ф4 во Купот на Македонија

Спорт | Охрид | 21.04.2017 12:48Посети : 2189

Ракометниот клуб Охрид во сабота и во недела ќе биде домаќин на една од четирите групи во четвртфиналето во Купот на Македонија. „Гладијаторите“ се огромни фаворити во својата група каде се наоѓаат уште Металург 2, Струга и Работнички и се освен пласман на завршницата во Купот на Македонија ќе биде големо изненадување.Охридските ракометари во полуфиналето од четвртиналната група ќе се сретнат со втората екипа на Металург, додека ракометните возбудувања в сабота ќе ги најават тимовите на Струга и Работнички. Победниците од полуфиналните мечеви ќе ги одмерат силите в недела во финалето со почеток во 18 часот.

- Фаворитската улога на хартија треба и мора да ја покажиме и оправдаме на теренот. Ждрепката не посака, не ни даде тешки противници и тоа мора да го искористиме. Во четвртфиналните натпревари влегуваме исто како и во мечевите од плејофот со голема мотивација и желба за победа покрај лесните противници. - изјави десниот бек, Лазар Адамовиќ. Охриѓани минатата сезона прв пат учествуваа во завршницата од Купот на Македонија и изгубија од Вардар во 1/2 финалето кој подоцна го совлада тимот на Металург во натпреварот за златниот медал.


- Лесната ждрепка не смее да не залажува дека е готово пред време. Треба да ги одиграме двата натпревари на едно големо ниво како сите досега и да покажиме дека местото ние меѓу најдобрите во Македонија. За ривал во финалето в недела го посакувам тимот на Струга, поради ривалството меѓу Охрид и Струга, но за тоа потоа прво имаме задача против тимот на Металург 2. - потенцираше Славиша Димитријески кој со составот на Куманово има учествувано на Ф4 турнирот во Купот на Македонија.Блок билет за двата натпревари во сабота чини 50 денари, додека за финалниот натпревар в недела цената на билетот изнесува 30 денари. 

Распоред:

Сабота:

Струга - Работнички (17:30ч)

Охрид - Металург (20ч)

Недела:

Финале 18 часот.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 404 гласови (40%)

Не - 88 гласови (9%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 529 гласови (52%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833