ОГЛАСИ

Премиер лигата го крева гласот против симултантите

Спорт | Свет | 19.05.2017 09:02Посети : 545

Фудбалската федерација на Англија заедно со челниците од Премиер лигата го креваат гласот против фудбалерите кои со симулирање изнудуваат пенали или жолти и црвени картони.Посебна комисија во Премиер лигата состевена од поранешен играч, судија и менаџер после завршување на мечевите ќе ги прегледува снимките од спорните моменти и ќе оценува. Ако дисциплинската комисија одлучи дека фудбалерот со симулирање изнудил пенал или жолт и црвен картон ќе биде суспендиран два или повеќе натпревари.

Судиите и до сега имаа практика со жолт картон да го казнуваат симулирањето, но често „луѓето во црно“ наседнуваа на глумата од фудбалерите, особено во казнетиот простор.

Од следната сезона во Англија, односно во Лига Купот на тестирање ќе биде и видео технологијата која се очекува да биде од голема помош за судиите.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1305 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833