ОГЛАСИ

Бројни награди за учениците на ОМУ „Методи Патче“ на државниот и меѓународен натпревар

Вести | Охрид | 19.05.2017 09:29Посети : 3852

Високиот квалитет и потенцијал, учениците на Основвното музичко училиште „Методи Патче“ од Охрид го докажаа на неодамна одржаниот Државен натпревар во Скопје (12-14 мај) на кој освоија дузина награди:

-Андреј Наумоски-виолина  
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Елица Рашкова

-Габриел Наумоски-виолина  
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Елица Рашкова

-Матеј Поп Марков-пијано
I награда на општински,регионален и државен натпревар
Проф.Емилија Маринова

-Наум Палоски- кларинет  
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Петар Танески

-Крсте Башоски –кларинет
- награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Петар Танески

-Ана Бошалеска –флејта
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Нина Момировска

7.Стефани Велјановска-флејта  
И награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Нина Момировска

-Ана Матеска-флејта
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Нина Момировска

-Лина Николеска-виолина -
I награда на општински , Инаграда  регионален и ИИ награда на државен натпревар
Проф.Христина Пецакоска Николеска

-Десарт Елмази-виолина - 
Iнаграда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Мухамед Бајрам

-Петар Наумоски виолина - 
I награда на општински ,регионален и државен натпревар
Проф.Елица Рашкова

Горазд Наумоски виолина -
I награда на општински , I награда  регионален и II награда на државен натпревар
Проф.Елица Рашкова

Забележитени резултати учениците на ОМУ „Методи Патче“ остварија и на Меѓународниот натпревар „Михајло Николовски“, што се одржа на 7-ми мај во Битола, каде Ева Китрозоска под менторство на Проф.Лилјана Булоска освои I награда по солфеж., додека Огнен Секулоски исто така под менторство на Проф.Лилјана Булоска освои II награда по солфеж.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 0 гласови (0%)

Полуфинале - 0 гласови (0%)

Финале - 0 гласови (0%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833