ОГЛАСИ

„Лајт“ цигарите посебно опасни по здравјето

Живот | Здравје | 24.05.2017 17:11Посети : 1179

Популарните „лајт“ цигари се посебно опасни бидејќи предизвикуваат еден од најагресивните облици на рак на белите дробови – аденокарцином, тврдат американските научници, пренесува „Макфакс“.Таканаречените „лајт“ цигари се разликуваат од обичните по тоа што во нивниот филтер има помали дупчиња кои придонесуваат, како што тврдат производителите, за прочистување на чадот од катранот, никотинот и другите канцерогени материи пред влезот во белите дробови.


Низ тие отвори, според идејата на производителите, во чадот од тутунот влегува свеж воздух што го „разводенува“ и го прави помалку опасен.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 570 гласови (31%)

Не - 1271 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833