ОГЛАСИ

БРИМА: Заев со поголема предност пред Груевски

Вести | Охрид | 24.06.2017 08:36Посети : 998

За првпат по низа години СДСМ води со 22,4 проценти пред ВМРО-ДПМНЕ, кој има поддршка од 19,8 отсто од бирачите, а лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, со 17,7 отсто води пред лидерот на ВМР)-ДПМНЕ, Никола Груевски, за кого се определиле 13 проценти граѓани од вкупниот електорат, покажува најновиот политички барометар на БРИМА, пренесува „Макфакс“.Зоран Заев е во предност во сите сегменти од електоратот по етничка линија пред Никола Груевски. Али Ахмети во албанскиот сегмент од електоратот има предност пред Зијадин Села и Билал Касами. За Ахмети како политичар во кого имаат најмногу доверба се определиле 23.8% етнички Албанци, за Зијадин Села се определиле 15.9%, а за Билал Касами 13.9%. Сепак, во вкупниот електорат во најголем број се граѓаните кои немаат доверба во ниту еден политичар (29.8%). Листата е подолга и во следната табела се прикажани позитивните топ 10 места.
Негативна листа на рејтингот на политичарите по изборот на новата Влада

Анкетираните граѓани во истражувањето се определуваа и во кој политичар имаат најмала доверба. На негативната листа на политичари 27.6% анкетирани граѓaни на ова прашање одговорија дека најмалку доверба имаат во Никола Груевски, а веднаш зад него е Зоран Заев со 18.7% негативни гласови. Во сегментот од електоратот што го сочинуваат етничките Македонци Зоран Заев и Никола Груевски на негативната листа се изедначени со по 26.1%. Но Груевски е негативно оценет од страна на 25.6% етнички Албанци наспроти само 0.3% негативни гласови за Заев во овој дел од електоратот. А таква е и „сликата” помеѓу припадниците на електоратот од другите етнички заедници. Помеѓу нив Никола Груевски е негативно оценет од 41.3%, а Зоран Заев од 18.3%. На ниво на вкупниот електорат резултатите од истражувањето покажуваат дека 16.5% од анкетираните за сите политичари имаат негативно мислење.

Истражувањето на БРИМА е спроведено во периодот од 2 до 12 јуни, а биле опфатени 1193 граѓани на возраст од над 18 години.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833