ОГЛАСИ

Потврдена одговорноста на холандскиот баталјон за смрта на 300 муслимани во Сребреница

Вести | Свет | 27.06.2017 14:07Посети : 1805

Холандскиот Апелационен суд денеска одлучи дека Владата на Холандија носи делумна одговорност за смртта на 300 муслимани во Сребреница, кои тогаш холандскиот баталјон им ги предал на босанските Срби. Апелциониот суд со ова само ја потврди одлуката на понискиот Суд, кој уште во 2014 година ја утврдил одговорноста на холандските миривници, пренесе агенцијата АП.Со одлуката тие луѓе да ги предадат на босанските Срби, холандските војници им ја „одзеле шансата да преживеат“, изјавил претседателот на Апелациониот суд, Гепке Дуле, образложувајќи ја пресудата.


Во јули 1995 година група од околу 300 муслимани побарале заштита од холандските мировници, но тие решиле да им ги предадат на босанските Срби. Подоцна сите биле убиени во Сребреница.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 570 гласови (31%)

Не - 1271 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833