ОГЛАСИ

„Охрид си е ОхриТ“

Отворена | Писма | 10.07.2017 01:37Посети : 11502

Од секогаш сум бил заинтересиран од каде доага нашаТа охридска Т во нашиоТ диалекТ. Можда то Т е од шо многу не Тттресат земјотреси? Пред неколку години едни скопјани ми велаТ на ароганТен начин: 'Ах, вие сте од Охрид, ве препознајвме за секунда со таааа Т, Т, Т.' Друштвото ме навреди. Им одговорив од срце: 'Јас сум горд дек сум од ОхриТ. Мило ми е шо не се срамам од корениТе. Го почитувам мојоТ роден крај. Не глумам скопски јазик, пола (демек) литературно, пола српски, пола бугарски и види ние сме посебни. Јас го корисТам јазикоТ од мојоТ идентитеТ.'


Охриѓани не се срамаТ. Но, сега се плашаТ. Има причина. Некој плачиТ од материјална штета и паника. То тресење донесе страв ама и нешто ново. Страв за полошо. Има и наеднаш големо, повеќе автетично дружење во овај денешен индивидуалистички дигитален живоТ. НародоТ на моменти спијаТ надвор, по тротоари, паркови, кампови и коли. Наеднаш има повеќе комуникација, класични социални контакти помеѓу комшии. Око со око, со вистински зборови.


Други се зафркавеТ. Им се тресаТ хумористичните хормони со земјосмешки и глупости. МораТ некако секој еден на свој начин да си туркаТ во овој привремен нервозен амбиенТ.


Со ова ризично тресење има за среќа помалку политичко тресење. Изборите се зад нас. Само сега истаТа политика ми недостасуваТ! Нестрпливо ги чекам првите партиски пресс изјави/конференции од портпароли, пратеници или лидери. Дека за овие природни 1200 земјостреси се едните криви. Другите обавезно брзо остро ќе им одговораТ дека за оваа чудна ситуација се тие криви. Или Европа, Америка, Грција, Бугарија, Сорос, Тирана, невладини организаци....


Мил господе, доста беше со ова страсно тресење. СамиоТ гледаш неможиТ никој и ништо да го уништиТ ОхриТ ВраТи не во стариоТ живоТ. ОхриТ сакаТ да мируваТ. И ак мојт: средете го проблемот со бучавата навечер и посебно со собраќајоТ во градоТ. Да, точно то е многу страшно (10,7 на ниво од Рихтер) и е посериозна тема од овие земјотреси.


ВлаТко од АмсТердам


Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833