ОГЛАСИ

Пожарите во Хрватска и Црна Гора и понатаму беснеат

Вести | Свет | 18.07.2017 10:19Посети : 493

Стотици пожарникари од сите делови на Хрватска се борат со шумскиот пожар што најпрво изби околу Сплит, а потоа зафати и дел од градот. На помош пристигнаа и авионите за гаснење на пожари „канадер“ и „ертрактор“. Небото над Сплит е сиво, и изгледа како покриено со густи облаци. Во гаснењето на пожарот кај Сплит, ангажирана е и хрватската војска, која вчера заедно со граѓаните во Сплит се бореше со огнената стихија во ракетната база „Жрновница“ и градските четврти „Камен“ и „Кила“.Шумските пожари беснеат и во Срњине, Жрновница, Подстрана, Строжанец. Изгорени се голем број куќи на перифериите на населените места, како и деловни објекти и автомобили. Дел од населението самоволно ги напушти живеалиштата во загрозените подрачја. Во „Спаладиум арена“ е отворен прифатен центар. Ангажирани се и спасувачи, екипи на Брза помош, како и полицијата. Во пожарот што од вчера беснее на потегот од Сплит до Омиш полесно се повредени околу 80 луѓе, главно пожарникари, и за среќа нема потешко повредени. Се смета дека досега се изгорени 4.500 хектари борова шума, насади на маслинки, ниска вегетација, покрај куќите и деловните објекти.


Пожарите никако да згаснат и во Црна Гора. Претседателите на Општините Тиват, Котор и Херцег Нови апелираа Владата на Црна Гора да побара помош од соседните земји во гаснење на пожарите. Пожарот во Луштица, Котор, во текот на ноќта се прошири на полуостровот. Рано утринава биле евакуирани 100 туристи од ‘ртот Весло, соопшти Министерството за внатрешни работи на Црна Гора, додека локалните медиуми наведуваат дека од Беговиќ во Херцег Нови се евакуирани 15 повозрасни мештани.
Пожарот се ближи до куќите, а пламените јазици достигнуваат висина до 30 метри.


Претседателите на Општините Херцег Нови, Котор и Тиват рекле дека состојбата со пожарите станува алармантна и апелирале до Владата да побара помош од соседните земји. Канадерите на црногорското МВР не учествуваат во гаснење на пожарот поради силниот ветер. На терен се пожарникари од цела Црна Гора, војската и доброволци.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833