ОГЛАСИ

Проруските сепаратисти прогласија нова држва на истокот на Украина

Вести | Свет | 18.07.2017 16:02Посети : 1000

Проруските сепаратисти, во вторникот, во источниот дел на Украина прогласија нова држава која ја нарекоа „Мала Русија“. Украина ја покажа „својата моментна и идна неспособност да им пружи мир и благосостојба на своите граѓани“, напишале сепаратистите во декларацијата што ја објави бунтовничката новинска агенција Доњецк.Украинскиот претседател Петро Порошенко на прогласувањето на новата држава одговорил со ветување дека повторно ќе биде воспоставена сувереноста на Украина во бунтовничките подрачја.


Бунтот на сепаратистите почна пред три години во двете најисточни украински региони Доњецк и Луханс, откако на демонстрациите во Киев беше симнат од власта прорускиот претседател Виктор Јанукович.


OhridNews


Макфакс


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833