ОГЛАСИ

Во охридскиот студентски дом „Никола Карев“ слободно 231 легло

Вести | Охрид | 19.07.2017 13:21Посети : 1915

Според објавениот конкурс од министерството за образование, за прием на студенти во државите студентски домови за 2017/2018 година, во охридскиот „Никола Карев“ слободно е 231 легло. Бројот на легла наменети за студенти во прва година се 46, додека пак бројот на легла за студенти од втора, трета, четврта, петта и шеста година е 185.Студентите кои се пријавуваат на Конкурсот треба да пополнат електронска пријава поставена на интернет порталот www.konkursi.mon.gov.mk. Студентите може да конкурираат за прием само за еден студентски дом.


Рокот за електронското пријавување на студентите од втора година и повисоките години почнува од 17.07.2017 година и трае до 12.08.2017 година. Рокот за електронското пријавување на студентите од прва година почнува од 20.08.2017 година и трае до 28.08.2017 година. По објавување на конечните списоци со примени студенти по домови, доколку останат непополнети сместувачките капацитети во одреден дом, електронското пријавување ќе продолжи се до пополнување на истите, но најдоцна до 29.09.2017 година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833