ОГЛАСИ

Локацијата кај с.Годивје, Дебрца, најсоодветна за регионална депонија, дел од експертската јавност загрижена

Вести | Охрид | 19.07.2017 15:17Посети : 8415

Од 12 потенцијални локации за изградба на регионална депонија во Југозападниот плански регион во кој спаѓаат и општините Охрид и Струга, како најсоодветна е избрана таа кај селото Годивје, општина Дебрца. Ова меѓу другото го истакнаа стручните лица на јавната расправа за влијанието на животната средина на проектот за изграба на Интегриран систем за управување со цврст отпад во Југозападниот плански регион, кој треба да се реализира со средства од ИПА фондовите.-Планот е овој проект да се имплементира до 2020 година, по што тој ќе стане оперативен, односно ќе започне со работа регионалната депонија. Важна компонента во проектот е подигнување на јавната свест на населението преку едукација која ќе ќе започне од училиштата. - изјави Христос Компанидис - тим лидер на проектот.


 
Христос Компанидис - тим лидер на проектот и Ана Каранфиловска Мазнова - МЖСПП


Според Ана Каранфиловска Мазнова од секторот за управување со отпад при МЖСПП, реализацијата на овој проект ќе овозможи да се затворат околу 100 диви депонии кои се лоцирани во Југозападниот плански регион, меѓу кои и таа во Струга, каде е предвидено да се изгради една од вкупно четири станици за трансфер на отпадот.


ваа инсталација ќе биде изградена според највисоки еколошки стандарди, со линија за селекција на отпадот кој ќе биде третиран и од него ќе се произведува био гас, а само мал дел ќе биде депониран. - истакна Каранфиловска Мазнова.Дел од експертската јавност изрази загриженост, посочувајќи дека локацијата во општина Дебрца е несоодветна за изградба на регионална депонија, бидејќи тој регион се наоѓа во сливот на Охридското Езеро.


-Во случај на хаварија на депонијата што не е неможно може да има големи штети и загадувања на водата во Охридскоот Езеро и животинскиот и растителниот свет. Баш ме чуди зошто во сливот на Охридско Езеро, зошто не се префрли преку Пресека или да се избере некоја локација во реоните кои не се во сливот на Охридското Езеро како Дебар на пример или по течението на Дрим каде неможе да се загрози езерото. - рече д-р Трајче Талевски - експерт по животна средина. Д-р Трајче Талевски


Јавна расправа за влијаниeто на Интегрираниот систем за управување со отпад во Југозападниот плански регион врз животната средина вчера се одржа и во општина Дебрца.


Г.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833