ОГЛАСИ

Бакрачески и Заев ќе разговараат за проблемите и милионските долгови на Охрид

Вести | Охрид | 19.07.2017 17:08Посети : 5401

На средба која според најавите ќе се одржи утре, премиерот на владата Зоран Заев и градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, ќе разговараат за отворените проблеми кои ги има градот чија сметка е блокирана поради милионските долгови. Информацијата за OhridNews ја потврдија извори блиски до владата.Како што дознаваме на средбата ќе стане збор за кредитот од Европската банка што на крајот од 90-те години од минатиот век го добија општините Охрид и Струга за формирање на заедничкото претпријатие Проаква, чиј гарант е владата. Меѓуопштинското претпријатие тогаш покрај стопанисувањето со водоводите го презеде и колекторот, што генерираше огромен долг.


Општините Охрид и Струга кои нередовно го сервисираа скапиот кредит, започнаа постапка за раздржување на МЈП Проаква со две посебни јавни претрпијатија, односно Водовод Охрид и Водовод Струга, а стопанисувањето со нефункционалниот колектор соред најавите треба да го преземе државата. 


Долгот на општина Охрид се проценува на околу 50 милиони евра и е резултат на сериозни пропусти во работењето на локалната самоуправа во минатото за што никој не е повикан на одговорност. На овој проблем своевремено укажуваше администрацијата на поранешниот градоначалник Никола Наумов која обзнани сериозни пропусти околу изведбата на инфраструктурни проекти во општината во 1990-те години, меѓу кои и делови од колекторскиот и канализациониот систем, а кои пак, не биле нотирани од ангажираниот надзор. Следуваа тужби од доверители, а долгот на градот со каматите растеше од ден на ден во милионски суми. Набрзо општината почна да останува без својот имот, а атрактивните локации со кои некогаш стопанисуваше градот со судски решенија ги добија моќни компании за ненаплатените обврски. Каматите на оргомните долгови продолжија да течат што доведе до блокада на општинската сметка, ситуација која е актуелна и денес.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833