ОГЛАСИ

Објавен тендер за санација на браната на Слатинско Езеро

Вести | Охрид | 19.07.2017 18:35Посети : 2623

Браната на Слатинско Езеро во близина на село Слатино, општина Дебрца, ќе се реконструира, со што ќе се обнови овој значаен еко систем коj целосно исчезна откако во 2013 година пукна стариот насип. Оваа вест попладнево ја соопшти градоначалникот на општина Дебрца Игор Трајкоски.Според најавите, проектот ќе се реализира со техничка и финансиска поддршка на UNDP, кој денеска го објави огласот за собирање на понуди за реконструкција на браната на Слатинско Езеро, кои јавно ќе бидат отворени на 17-ти август.


-Бевме многу обвинувани од опозцијата за лажни ветувања, но ние работевме напорно со UNDP за конечно денеска да биде објавен тендерот за реконструкција на браната на Слатиско Езеро, што ќе значи многу за развојот на општина Дебрца. - напиша на фејсбук градоначалникот на Дебрца Трајкоски.Во февруари 2013 година како последица на обилните врнежи попушти стариот земјен насип на Слатинско Езеро, кој е изграден во средината на минатиот век. Рибниот фонд од езерото беше изловен и пренесен во други водни акумулации и реки. Водата од акумулацијата беше испуштена за да се спречи уривање на браната и загрозување на околните населени места.Четири години подоцна се најавува обнова на браната што ќе го врати исчезнатото езеро кое покрај за спорт и рекреација, се користеше за наводнување на плодното Слатинско поле.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833