ОГЛАСИ

Со нож ја нападнал мајката, маж го нападнал семејството на екс вереницата

Вести | Охрид | 20.07.2017 13:49Посети : 5134

Од МВР информираат за два случаи на семејно насилство што се случиле на подрачјето на општините Охрид и Струга.


Вчера, околу 19 часот, во Струга, на улицата „Маркс Енгелс“, 26-годишно лице од село Корошита, кој бил поранешен свршеник на 26-годишна жена од Шведска, лице со хендикеп, откако ја раскинале свршувачката, со намера да ги врати облеката и златниот накит, отишол во зградата во која престојува истата со семејството. Откако видел дека влезната врата од зградата била затворена, насилно ја отворил, влегол во станот и физички ги нападнал жената и нејзинито семејство, поточно 18-годишната сестра, таткото и мајката.Во еден момент во станот пристигнал и братот на пријавениот и истите повторно ги нападнале присутните, а во намерата биле спречени од страна на лице кое престојувало во истата зграда. Насилството продолжило и пред самата зграда каде сторителите со тупаници го напаѓале семејството, при што мајката паднала во бесознание. Истата со возило на Итна медицинска помош е пренесена во струшката Општа болница, каде и е укажана лекарска помош и е задржана за понатамошно лекување, додека таткото се здобил со телесни повреди. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Од СВР Охрид информираат за уште едно семејно насилство што се случило на 13-ти јуни. 43-годишен охриѓанец околу 3 часот во семејниот дом во Охрид, ја разбудил неговата мајка и со нож во рака, започнал да ја навредува упатувајќи и сериозни закани по нејзиниот живот. Во еден момент, синот го ставил ножот под вратот на мајката и продолжил со навредите и заканите кон својот родител со што предизвикал силно чувство на страв, вознемиреност и несигурност кај оштетената.   

Против лицето поднесена е кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „семејно насилство“.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833