ОГЛАСИ

Жителите на Дебрца избраа Координативно тело кое ќе се бори против изградба на регионална депонија во Годивје

Вести | Охрид | 22.07.2017 20:31Посети : 8862

На протестниот собир што доцна попладнево се одржа во с. Годивје, на кој присуствуваа и градоначалникот на општина Дебрца Игор Трајкоски и претседателот на советот Даниел Огненоски, жителите од Дебрца избраа деветчлено Координативно тело кое ќе раководи со активностите против изградба на регионална депонија.Корриднативното тело го сочинуваат: д-р Бошко Ставрески - абдоменален хирург, д-р Јадранка Бинањ - експерт по екологија, Трајан Трајчески - дипл. електро инженер, Крсте Блажески - дипл. економист, Трајан Ангелоски - проф. по историја, Дончо Герасимовски - маг. по географски науки, Добре Чолески - концесионер на ловно друштво „Караорман“ Дебрца, Лазо Наумоски - дипл. агроном, Никола Стојаноски - електро техничар.На собирот жителите од Дебрца му изразија поддршка на локалното население во Годивје кое протестира против изградба на регионална депонија во атарот на селото. Тие не се согласуваат со проценките на експертите дека оваа локација која се наоѓа во сливот на Охридското Езеро, е најпогодна за изградба на инсталација за преработка и депонирање на отпад и сметаат дека таа негативно ќе влијае на животната средина.


- Тука трева без наводнување расте до појас, тука се и најдобрите печурки и пасишта. Многу луѓе се вратија на село и купија стока, има пчелни смејства, се тоа ќе биде загрозено. - вели Гоце Угриноски - претседател на МЗ Годивје.  Протестот на жителите на Дебрца го поддржува раководството на општината, кое бара најитно да се сопрат сите активности околу проектот за изградба на регионална депонија во село Годивје.


-Апелирам до надлежното министертво веднаш да ја прекине постапката да не биде после предоцна, ние активно ќе го браниме тој простор. - рече Даниел Охненоски, претседате на Советот на општина Дебрца. 


Против изградба на регионална депонија е и концесионерот на ловиштето „Караорман“ кое, како што беше истакнато, ќе биде директно загрозено, бидејќи планот зафаќа дел од него.


Г.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833