ОГЛАСИ

Фото+видео: Со мултимедијалниот спектакл „Вивалдијано“ одбележан 57-от роденден на „Охридско лето“

Култура | Охрид | 05.08.2017 07:00Посети : 2049

Со музичко-сценскиот спектакл „Вивалдијано“, што се одржа вчера вечер на Античкиот театар беше одбележан 57-от роденден на фестивалот „Охридско лето“.

Овој мултимедијален проект претставува вонвременски спој на уметничка изведба на 16 истакнати музичари од различни стилови, кои изведуваат класични дела на Вивалди базирани врз барокот.Фестивалската публика имаше можност да види спој на неповторливите креации на Вивалди со рок-енергија. Таа ужуваше во 90-минутното тридимензионално патување низ музиката, со настап на врвни уметници од Прашката филхармонија и од целиот свет, зачинето со уникатен сценски перформанс.Фестивалот Охридско лето роденденот го одбележа со коктел на кој присуствуваа бројни гости и јавни личности од градот и државата.На 4-ти август пред 57 години во црквата „Света Софија“ оперската дива Ана Липша Тофовиќ го одржа првиот концерт пред фестивалската публика, што се смета за почеток на богатата традиција на Охридско лето, кое денеска е препознатлив културен бренд во светот. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833