ОГЛАСИ

Германското трио постигна договор: ќе бидат сервисирани над пет милиони возила

Занимливости | Охрид | 08.08.2017 09:48Посети : 1313

Претставниците на трите најголеми автомобилски производители во Германија постигнаа договор со германските власти.

На состанокот на кој присуствуваа претставници од Volkswagen, BMW и Audi, како и од германската влада, постигнат е договор за намалување на емисиите на азотните оксиди, кој ќе резултира со доброволен сервис на околу 5,3 милиони автомобили.Се работи за автомобили со дизел погон со Еuro 5 и Euro 6 стандард на кои после софтверски подесувања ќе им биде намалена емисијата на азотни оксиди за 25 до 30%. Очекувано, најголемиот дел од автомобилите се од компанијата Volkswagen, дури 3,8 милиони.

Освен сервис на спорните автомобили, сите три производители на сопствениците на постари автомобили со повисок степен на загадување на животната средина ќе им понудат можност за откуп и купување на нов автомобил со посебни поволности. Така компанијата BMW во Европа на сите сопственици на дизел автомобили со Euro 4 стандард им нуди бонус од 2000 евра при купување на нов BMW или Mini автомобил. Сличен бонус најави и Мерцедес, но со напомена дека износот ќе зависи од моделот, а единствениот услов е тоа што понудата трае до крајот на оваа година.


А.М.


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 30 гласови (29%)

0д 4-6 - 73 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833